Bomba Gábor: A polgármesterrel ellentétben a Fidesz képviselői partnerek a munkában - interjú

2020.06.03

A polgármesteri pozíciót nem nyerte el, de a tavaly októberben többségbe kerülő Éljen Szekszárd frakció vezetőjeként az önkormányzat fontos szereplője lett Bomba Gábor. A korábbi vállalkozót az eddig eltelt időről és az együttműködésről kérdeztük, de a sokak figyelmét felkeltő rendelőépítés, strandnyitás és a szüreti fesztivál ügyében is megszólaltattuk, miközben kiderült, milyen beruházásokat terveznek a következő években megvalósítani Szekszárdon.

Több mint fél éve szerezte meg az Éljen Szekszárd a közgyűlési többséget. A tavasz óta életbe lépő különleges helyzet ellenére 2019 ősze óta jelentős beleszólásuk van a városvezetésbe.

Milyen az ÉSZ és az ellenzéki Fidesz-frakció közötti együttműködés a munka minden területét tekintve?

B. G.: Valójában a tényleges munka január első hetétől kezdődött, a Szervezeti és Működési Szabályzat módosítása után. A Fidesz-frakcióval párbeszédet folytattunk, például a közgyűlések előtt. Egyáltalán nincsen ellenséges viszonyunk a tagokkal és a frakcióvezetővel. A polgármesterrel viszont semmilyen munkakapcsolatban nem álltunk, és ezen az állapoton a veszélyhelyzet kihirdetése is csak rontott.

És a lakosság az új képviselőkkel?

B. G.: Folyamatosan azzal foglalkoznak a képviselők, hogy a saját körzetükben felmérjék a problémákat. Ez az alapja az általunk kidolgozott költségvetésnek. Még olyan problémákat is belevettünk, amelyek nem ÉSZ-es körzetekben jelentkeznek, például Szőlőhegyen és a Bor utcában. A mi költségvetésünk tizenkétmillió forint helyett kétszázmillió forintot biztosított volna utak és járdák építésére, illetve helyreállítására. Bár a tervezetet a hivatali osztályok is ellenőrizték, ráadásul az a koronavírus-járvány elleni védekezést is támogatta, végül egy olyan régi költségvetési terv lett elfogadva, ami azóta összedőlt. Nem egynapos munka ment kárba, miközben a polgármester a saját médiájára szórja a pénzt.


Számos, egymástól független ügyben alakult ki töréspont, éles vita a két erőcsoport között. Kiváló példa erre az új orvosi rendelő építésének helyszíne. Egyesek szerint a konfliktus túlmutat önmagán, és inkább már megnyitni kéne a rendelőt.

Mely okok motiválták leginkább a frakciójukat arra, hogy beleálljanak a konfliktusba? A lakók ellenállása, esetleg a környezetvédelem?

B. G.: A helyszínt illető közgyűlési döntés még februárban született meg, a lakossági tiltakozás alapján. Jelzésértékű volt, hogy a körzetben majdnem százszázalékos volt a lakossági elutasítás. A polgármester nem vevő a javaslatainkra, elszabotálták a helyszínkeresést.

A környezetvédelmi szempontot a lakók vetették fel, ebbe mi nem folytunk bele. Azóta az építkezést a kormányhivatal felfüggesztette védett madarakra hivatkozva. A lakossági reakció komoly jelzés szerintem minden képviselőnek.

Elkészültek azóta a polgármester által említett felmérések a Május 1. utcai helyszínre vonatkozólag?

B. G.: Mi ezt nem tudjuk, de ez nem is a képviselők dolga, csak ötleteket adhatunk. Olyan nem lehet, hogy az egész városban nincs egy megfelelő helyszín a rendelőnek. Nyilvánvalóan nem állja meg a helyét ez az álláspont. A pályázat kiírójával kellene egyeztetniük a helyszínváltoztatással kapcsolatban, mivel a forrás elvesztését kockáztatják.

Nagyon sok embert érdekel az idei szüreti fesztivál sorsa. Továbbra sem született konkrét döntés?

B. G.: A Fidesz-frakció nem támogatja, a polgármester nem mondta el az álláspontját. (Azóta igen, itt olvasható - a szerk.) Mi egyértelműen szeretnénk a megszervezését, a korábbinál családiasabb formában, ezért már kezdeményeztem a párbeszédet a borászokkal az ügyben.


Március 13-án Ács Rezső polgármester - élve a veszélyhelyzet teremtette lehetőséggel - átvette a jogköröket a közgyűléstől és a bizottságoktól. A döntés az ÉSZ-frakciót különösen is érintette, hiszen hirtelen semmivé lett a többségük, bár a véleményüket gyakran kikéri a polgármester.

Hogyan fogadták először a hírt, és előreláthatóan miként alakulhat a visszaállás menetrendje?

B. G.: A hírt nem jól fogadtunk, ekkor már nagyüzemben dolgoztunk. Minden bizottságnak 30 és 60 közötti napirendi ügye volt. Azt szerettük volna elérni, hogy nyárig az elmúlt évek elmaradt ügyeit mind feldolgozzuk. Egész jól haladtunk vele, ám az új helyzetben nem haladnak az ügyek, a véleményünket csak néha kéri ki a polgármester. Sokszor teljesen ellentétes, számunkra elfogadhatatlan döntéseket hoz, amelyek akár a régi közgyűlés álláspontjával is szembe mennek. Ha visszaáll a rend, megpróbáljuk helyrehozni ezt: minden döntésén végig megyünk újból, hiszen gyakran a tájékoztatási kötelezettségének sem tesz eleget a polgármester.

Úgy tudjuk, hogy június 20-án országosan döntenek a veszélyhelyzet visszavonásáról, így ekkor elvesznek a polgármester különleges jogai is.


Látható országosan, hogy a nem kormánypárti önkormányzati erők gyakran egyeztetnek egymással, összedolgoznak. A szerveződés úttörőjének tekinthető Hódmezővásárhely.

Bár a polgármesteri pozícióval nem rendelkeznek, egyeztettek már más város önkormányzati szereplőivel, esetleg országos politikusokkal?

B. G.: Még nem került sor erre, egyelőre a kapcsolatfelvételig jutottunk el. A Szabad Városok Szövetségébe eddig nem hívtak meg bennünket, valószínűleg a polgármester hovatartozása miatt. Ettől függetlenül tervezzük az egyeztetést, különösképpen a saját régiónkban. Ami fókuszban van, az Pécs, Kaposvár és Baja. Velük szeretnénk szorosabb kapcsolatot kialakítani. Brüsszelben megtudtam, hogy az Európai Unió a jövőben régiós pályázatokat írhat ki, amelyekhez fontos a környékbeli önkormányzatok együttműködése. Így nagy esélyünk lehet arra, hogy komolyabb pénzekhez jussunk, ám még várnunk kell az uniós döntés megszületésére ezzel kapcsolatban.

Beszéltek már erről a polgármesterrel?

B. G.: Vannak hónapok, amikor egyáltalán nem áll velünk szóba. A másik frakció viszont abszolút partner, az ő érdekük is az, hogy a város fejlődjön. Ezt bizonyítja az is, hogy felvetették az orvosi rendelő Szőlőhegyre való áthelyezését. Velük jól tudunk együtt dolgozni.


A következő közel négy és fél év hosszú idő arra, hogy megvalósítsák a terveiket.

A közgyűlési viszonyokat tekintve milyen konkrét célokat követnek a jövőben, mire számíthatnak a szekszárdiak?

B. G.: A programunk minden elemét végre akarjuk hajtani. Ennek egyik eleme az idősszálló, ami fontosabb a korábban bejelentett négy-csillagos szállodánál. Nagyon nagy igény van erre a helyhiány miatt. A megvalósításra rendelkezésre áll a tapasztalat és a pénz is.

A Csörge-tó környékét is szeretnénk rendbe tenni, ezzel szórakozási és fesztiváltartási lehetőséget biztosítanánk a városközpont zajszennyezése nélkül. A terület az önkormányzat tulajdonában áll, az anyagi forrás is meglehet a ciklus végére. A fesztiválok mellett akár egy kalandparkot is létre lehetne hozni a tónál.

Szeretnénk továbbá a régi uszoda területén egy wellness központot kialakítani törökfürdővel és úszómedencével, esetleg egy önfenntartó étteremmel. A cél, hogy kikapcsolódási lehetőséget teremtsünk a lakosoknak. A kivitelezéshez rendelkezésre áll a forrás is, de a veszélyhelyzet miatt egy évet csúszhat a projekt. Jövőre elindulhat 

az idősotthon és a szociális bérlakások építése, valamint egy új sportcsarnok létrehozása is. 

Utóbbi helyszíne már megvan, jelenleg a tervezővel egyeztetünk a részletekről.

És ott van a strand helyreállítása is, nem?

B. G.: A strand nem az önkormányzaté, csak a polgármester kommunikál félreérhetően. Szeretnénk, hogy garanciális forrásból finanszírozzák a felújítást, amelyre már 2016-ban lehetőség lett volna. Egy jogi eljárás folyik, most csak annyit tehetünk, hogy átmenetileg visszaragasztjuk a csempéket, ez a művelet viszont évről évre drágább lesz.

Szerencsére úgy tűnik, hogy tartható a legkésőbb július 1-ei nyitás. Fontos azonban, hogy az új uszodát építő cégnek június közepéig helyre kell állítania az időközben megbontott gépészetet, ami miatt a vízforgatók nem működnek. Ez még kockázatot jelent.


A választási kampány kezdete előtt Ön azzal került a hírekbe, hogy létrehozta a Szekszárdi Civil Pontot.

Működik jelenleg a közösség, mi a helyzet ezzel a projektjével?

B. G.: Egy darabig nem lehetett ott semmilyen rendezvényt tartani a vírus miatt, viszont nemrég visszatértek az edzések. A tanulószobát jövőre mindenképp szeretnénk elindítani, a nyárra vonatkozóan napközin gondolkodunk. Aki keres minket, annak odaadjuk a helyet ingyen. Mindenkit várunk, ahogy eddig is tettük.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el