HVG: A legveszélyesebb városok között Szekszárd, de a statisztika becsapós

2019.07.12

Budapest mellett Szekszárdon jut tízezer főre a legtöbb bűncselekmény, azonban nem árt vigyázni a statisztikákkal - erről ír csütörtöki lapszámában a HVG gazdasági hírportál.

Illusztráció / Forrás: behir.hu
Illusztráció / Forrás: behir.hu

Budapest, Szekszárd és Győr a bűn magyar fellegvárai, ezzel a címmel kezdődik a HVG.hu cikke. Az újság a 2018-as rendőrségi és ügyészségi statisztikákat közzé téve számolt be a tolnai megyeszékhely lakosait is meglepő hírről.

A hivatalos adatokat tízezer főre vetítették. Ennek alapján kiderül, hogy Szekszárdon 327 esetet derítettek fel a múlt évben. Ez a szám pedig országos szinten rendkívül magasnak számít, hiszen csak két másik megyei jogú városban haladja még meg a háromszázat a bűncselekmények száma: Budapesten (343) és Győrben (308).

Forrás: HVG.hu
Forrás: HVG.hu

Ahogy a térképen is látszik, a legbékésebb város a szintén dunántúli Nagykanizsa, ahol közel harmadannyi esetet regisztráltak, mint Szekszárdon. A 60 kilométerre fekvő Péccsel összevetve is számottevő a különbség, ott százzal kevesebb bűncselekmény lett felderítve tavaly. A HVG arra hívja fel a figyelmet, hogy a korábban kifejezetten veszélyesnek gondolt Érd és Miskolc javítani tudott.

Sok dolog szól viszont a statisztika ellen

Mielőtt elkezdenénk rettegni, nem árt tudni néhány tényt, ami befolyásolta a statisztika által adott összképet. Kezdve ott, hogy a Belügyminisztérium 2018-ban egy új statisztikai rendszerrel dolgozta fel az adatokat, ami a tárca szerint könnyen felelős a számok megugrásáért.

Hosszan taglalja a lap, hogy az adatok bizonyos szempontból kedvező színben tüntetik fel a szekszárdi rendőrséget, hiszen a számok a felderített és lezárt bűncselekményeket tükrözik. A városban a kiemelt esetek száma nem változott jelentősen, ráadásul

 minden bejelentett garázdaságot, önbíráskodást, rablást, zsarolást, orgazdaságot és kocsilopást felderítettek

a hatóságok, ami 85%-os nyomozáseredményességet jelent. Nagy szerepet tulajdonítanak továbbá a szekszárdi rendőröknek az unokázós csalások felderítésben is.

Amellett sem érdemes elmenni, hogy rengeteg, az utóbbi években történt esetet tavaly zártak le, így ezek egyszerre jelennek meg. A 2016-os több száz graffitizás is most lett csak feltüntetve, ahogy a szintén ekkor történt Iphone-ügy, amikor 80 embert vert át telefonja árusításával egy tököli férfi.

Számos megyei esetben jártak el a szekszárdi nyomozók, amit aztán a város számlájára írtak. Ilyen volt a tököli férfi ügye is, hiszen mindössze két szekszárdi lakos volt az átvert áldozatok között. Mindezek miatt nem lehet egyértelműen kimondani, hogy valóban veszélyes hely lett-e Szekszárd, de a statisztikák mindenképp figyelmet érdemelnek.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el